Important Events

06.08.2019
2451


Справа на трильйон: підставою позову є незаконно встановлений КМУ розмір прожиткового мінімуму і, відтак, - неправильні розрахунки усього Державного бюджету на 2019 рік 

Керівник Проекту «Відкритий Суд», кандидат юридичних наук Станіслав Батрин звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Кабінету Міністрів України з метою перегляду прожиткового мінімуму та усього Державного бюджету України на 2019 рік. 

У межах позовної заяви позивач посилається на протиправність дій КМУ з безпідставного та необгрунтованого встановлення прожиткового мінімуму на 2019 рік, а також протиправність дій уряду з розробки проекту закону «Про Державний бюджет України на 2019 рік» та його подання на затвердження Верховної Ради України, - на основі незаконно встановленого розміру прожиткового мінімуму. 

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва Катющенко В.П. від 13 серпня 2019 року у даній справі відкрито провадження, присвоєно номер 640/14839/19. Кабінету Міністрів України надано 15-денний термін для подання відзиву на позовну заяву і роз'яснено, що у разі його неподання суд може кваліфікувати такі дії як визнання позову. Справу призначено до розгляду на 10 вересня 2019 року [15:00]. 

Снимок экрана 2019-08-19 в 11.23.53.png

Ухвала суду про відкриття провадження:  http://reyestr.court.gov.ua/Review/83626966#

Снимок экрана 2019-08-19 в 11.26.21.png

Довідка: розмір прожиткового мінімуму прямо впливає на формування усього Державного бюджету України та встановлення соціальних стандартів і гарантій для всіх громадян України. Витрати державного бюджету України в 2019 році становлять 1 трильйон 112 мільярдів 130 мільйонів гривень.

  • У вересні 2018 року Кабінетом Міністрів України було реалізовано владні повноваження та подано на затвердження парламенту Проект Закону «Про Державний бюджет України на 2019 рік» № 9000 від 15.09.2018.
  • 23.11.2019 Верховна Рада України ухвалила поданий урядом законопроект у вигляді Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» та, зокрема, затвердила у ст. 7 вказаного закону встановлений Кабінетом Міністрів України розмір прожиткового мінімуму на одну особу, в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2019 року - 1853 гривні, з 1 липня - 1936 гривень, з 1 грудня - 2027 гривень.
  • Разом з тим, ще рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.04.2018, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.07.2018, постановою Верховного Суду у іншій справі № 826/3639/17 за позовом Батрина Станіслава Віталійовича до Кабінету Міністрів України, - визнано незаконною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України № 780 від 11.10.2016 «Про затвердження наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення», на основі якої урядом розраховувався та встановлювався прожитковий мінімум.
  • Отже, починаючи з 10.07.2018 [дата набуття чинності рішення апеляційного суду у справі 826/3639/17] уряд не міг застосовувати дану постанову та затверджені нею набори продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг для розрахунку та встановлення прожиткового мінімуму і формування бюджету на 2019 рік. Кабінет Міністів України, таким чином, міг встановлювати розмір прожиткового мінімуму, а відповідно, й інші соціальні стандарти на 2019 рік, винятково після проведення нової науково-громадської експертизи сформованих наборів продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг [ст. 4 ЗУ «Про прожитковий мінімум»]. Проте уряд безпідставно та необгрунтовано встановив розмір прожиткового мінімуму в Україні з січня 2019 року у розмірі 1853 гривні.

Попередні cудові справи про перегляд прожиткового мінімуму в Україні

Впродовж останніх 5 років Проект «Відкритий Суд» [open-court.org] системно ініціює та доводить до завершення судові спори щодо незаконності встановленого Кабінетом Міністрів України прожиткового мінімуму в Україні на кожен рік, а також щодо протиправності нормативно - правових актів уряду, якими регламентується порядок встановлення та розрахунок прожиткового мінімуму.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.09.2015 у справі 826/6362/15 за позовом Батрина Станіслава Віталійовича до Кабінету Міністрів України вирішено задовольнити позов частково:

  • визнати протиправними дії Кабінету Міністрів України із встановлення розміру прожиткового мінімуму в Україні на 2015 рік без проведення і врахування результатів науково - громадської експертизи сформованих набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму;
  • визнати протиправними дії Кабінету Міністрів України із встановлення розміру прожиткового мінімуму в Україні на 2015 рік без проведення і врахування результатів перегляду вмісту наборів непродовольчих товарів, продуктів харчування та послуг для основних соціально-демографічних груп населення;
  • визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині не вжиття заходів для встановлення прожиткового мінімуму в Україні на 2015 рік в порядку та на підставі положень Закону України «Про прожитковий мінімум»;
  • зобов'язати Кабінет Міністрів України вжити передбачені законодавством заходи та реалізувати наявну компетенцію з метою: 1) провести науково - громадську експертизу набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму в Україні; 2) провести перегляд вмісту наборів непродовольчих товарів, продуктів харчування та послуг для основних соціально-демографічних груп населення;
  • зобов'язати Кабінет Міністрів України встановити розмір прожиткового мінімуму в Україні на 2015 рік в порядку та на підставі положень Закону України «Про прожитковий мінімум».

Зазначене судове рішення було залишене без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.09.2015, а на підставі виконавчого листа за даним рішенням, - 09.12.2015 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Мін’юсту Біловолом В.О. відкрито виконавче провадження  ВП № 49613423 та встановлено уряду строк на виконання рішення суду: до 15.12.2015 року включно. Уряд вдався до невиконання рішення суду, а вже тоді, коли рішення суду і не могло бути виконаним, - ухвалою Касаційного адміністративного суду від 29.11.2016 обидва рішення у справі 826/6362/15 були скасовані з процесуальних міркувань, а справу передано на новий розгляд. Отже, справа перебуває на розгляді 4 роки. Втім факт невиконання урядом даного рішення суду щодо проведення науково-громадської експертизи для встановлення прожиткового мінімуму на 2015 рік, - не потребує додаткового доказування. До позову долучається копія постанови про відкриття ВП № 49613423, якою засвідується, що рішення суду і станом на серпень перебуває на виконанні. Крім того, позивач звертає увагу на тому, що протиправлна бездіяльність державного виконавця у межах ВП 49613423 була оскаржена до суду, - за наслідком чого судом першої та алеляційної інстанції ухвалено рішення про визнання бездіяльності протиправною [справа № 826/11164/16].

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2018 року у справі № 826/5661/16 за позовом Батрина Станіслава Віталійовича до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними дій Кабінету Міністрів України задоволено [рішення набуло чинності]. Визнано протиправними дії уряду із встановлення розміру прожиткового мінімуму в Україні на 2016 рік без проведення і врахування результатів науково-громадської експертизи сформованих набору продуктів харчування, набору продовольчих продуктів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму всупереч вимогам ст. 4 Закону України «Про прожитковий мінімум». При цьому, важливо підкреслити, що у своєму рішенні суд апеляційної інстанції встановив:

  • «Колегія суддів зазначає, що набори продуктів харчування, набори непродовольчих товарів та набори послуг для основних соціальних і демографічних груп населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2000 року № 656, втратили свою актуальність у 2005 році, оскільки ст. 3 Закону України «Про прожитковий мінімум» передбачала їх визначення не рідше одного разу на п'ять років»;
  • «Колегія суддів доходить висновку, що при встановленні відповідачем прожиткового мінімуму на 2016 рік та в подальшому при його затвердженні Верховною Радою України у Законі України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», Кабінетом Міністрів України не було проведено та враховано науково-громадську експертизу сформованих набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг, всупереч ст. 4 Закону України «Про прожитковий мінімум».

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.04.2018, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.07.2018, постановою Верховного Суду [№ К/9901/59198/18] у іншій справі № 826/3639/17 за позовом Батрина Станіслава Віталійовича до Кабінету Міністрів України, визнано незаконною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України № 780 від 11.10.2016 «Про затвердження наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення», на основі якої урядом розраховувався та встановлювався прожитковий мінімум.


Number of shows: 2451


Справа на трильйон: підставою позову є незаконно встановлений КМУ розмір прожиткового мінімуму і, відтак, - неправильні розрахунки усього Державного бюджету на 2019 рік 

Керівник Проекту «Відкритий Суд», кандидат юридичних наук Станіслав Батрин звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Кабінету Міністрів України з метою перегляду прожиткового мінімуму та усього Державного бюджету України на 2019 рік. 

У межах позовної заяви позивач посилається на протиправність дій КМУ з безпідставного та необгрунтованого встановлення прожиткового мінімуму на 2019 рік, а також протиправність дій уряду з розробки проекту закону «Про Державний бюджет України на 2019 рік» та його подання на затвердження Верховної Ради України, - на основі незаконно встановленого розміру прожиткового мінімуму. 

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва Катющенко В.П. від 13 серпня 2019 року у даній справі відкрито провадження, присвоєно номер 640/14839/19. Кабінету Міністрів України надано 15-денний термін для подання відзиву на позовну заяву і роз'яснено, що у разі його неподання суд може кваліфікувати такі дії як визнання позову. Справу призначено до розгляду на 10 вересня 2019 року [15:00]. 

Снимок экрана 2019-08-19 в 11.23.53.png

Ухвала суду про відкриття провадження:  http://reyestr.court.gov.ua/Review/83626966#

Снимок экрана 2019-08-19 в 11.26.21.png

Довідка: розмір прожиткового мінімуму прямо впливає на формування усього Державного бюджету України та встановлення соціальних стандартів і гарантій для всіх громадян України. Витрати державного бюджету України в 2019 році становлять 1 трильйон 112 мільярдів 130 мільйонів гривень.

  • У вересні 2018 року Кабінетом Міністрів України було реалізовано владні повноваження та подано на затвердження парламенту Проект Закону «Про Державний бюджет України на 2019 рік» № 9000 від 15.09.2018.
  • 23.11.2019 Верховна Рада України ухвалила поданий урядом законопроект у вигляді Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» та, зокрема, затвердила у ст. 7 вказаного закону встановлений Кабінетом Міністрів України розмір прожиткового мінімуму на одну особу, в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2019 року - 1853 гривні, з 1 липня - 1936 гривень, з 1 грудня - 2027 гривень.
  • Разом з тим, ще рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.04.2018, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.07.2018, постановою Верховного Суду у іншій справі № 826/3639/17 за позовом Батрина Станіслава Віталійовича до Кабінету Міністрів України, - визнано незаконною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України № 780 від 11.10.2016 «Про затвердження наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення», на основі якої урядом розраховувався та встановлювався прожитковий мінімум.
  • Отже, починаючи з 10.07.2018 [дата набуття чинності рішення апеляційного суду у справі 826/3639/17] уряд не міг застосовувати дану постанову та затверджені нею набори продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг для розрахунку та встановлення прожиткового мінімуму і формування бюджету на 2019 рік. Кабінет Міністів України, таким чином, міг встановлювати розмір прожиткового мінімуму, а відповідно, й інші соціальні стандарти на 2019 рік, винятково після проведення нової науково-громадської експертизи сформованих наборів продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг [ст. 4 ЗУ «Про прожитковий мінімум»]. Проте уряд безпідставно та необгрунтовано встановив розмір прожиткового мінімуму в Україні з січня 2019 року у розмірі 1853 гривні.

Попередні cудові справи про перегляд прожиткового мінімуму в Україні

Впродовж останніх 5 років Проект «Відкритий Суд» [open-court.org] системно ініціює та доводить до завершення судові спори щодо незаконності встановленого Кабінетом Міністрів України прожиткового мінімуму в Україні на кожен рік, а також щодо протиправності нормативно - правових актів уряду, якими регламентується порядок встановлення та розрахунок прожиткового мінімуму.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.09.2015 у справі 826/6362/15 за позовом Батрина Станіслава Віталійовича до Кабінету Міністрів України вирішено задовольнити позов частково:

  • визнати протиправними дії Кабінету Міністрів України із встановлення розміру прожиткового мінімуму в Україні на 2015 рік без проведення і врахування результатів науково - громадської експертизи сформованих набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму;
  • визнати протиправними дії Кабінету Міністрів України із встановлення розміру прожиткового мінімуму в Україні на 2015 рік без проведення і врахування результатів перегляду вмісту наборів непродовольчих товарів, продуктів харчування та послуг для основних соціально-демографічних груп населення;
  • визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині не вжиття заходів для встановлення прожиткового мінімуму в Україні на 2015 рік в порядку та на підставі положень Закону України «Про прожитковий мінімум»;
  • зобов'язати Кабінет Міністрів України вжити передбачені законодавством заходи та реалізувати наявну компетенцію з метою: 1) провести науково - громадську експертизу набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму в Україні; 2) провести перегляд вмісту наборів непродовольчих товарів, продуктів харчування та послуг для основних соціально-демографічних груп населення;
  • зобов'язати Кабінет Міністрів України встановити розмір прожиткового мінімуму в Україні на 2015 рік в порядку та на підставі положень Закону України «Про прожитковий мінімум».

Зазначене судове рішення було залишене без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.09.2015, а на підставі виконавчого листа за даним рішенням, - 09.12.2015 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Мін’юсту Біловолом В.О. відкрито виконавче провадження  ВП № 49613423 та встановлено уряду строк на виконання рішення суду: до 15.12.2015 року включно. Уряд вдався до невиконання рішення суду, а вже тоді, коли рішення суду і не могло бути виконаним, - ухвалою Касаційного адміністративного суду від 29.11.2016 обидва рішення у справі 826/6362/15 були скасовані з процесуальних міркувань, а справу передано на новий розгляд. Отже, справа перебуває на розгляді 4 роки. Втім факт невиконання урядом даного рішення суду щодо проведення науково-громадської експертизи для встановлення прожиткового мінімуму на 2015 рік, - не потребує додаткового доказування. До позову долучається копія постанови про відкриття ВП № 49613423, якою засвідується, що рішення суду і станом на серпень перебуває на виконанні. Крім того, позивач звертає увагу на тому, що протиправлна бездіяльність державного виконавця у межах ВП 49613423 була оскаржена до суду, - за наслідком чого судом першої та алеляційної інстанції ухвалено рішення про визнання бездіяльності протиправною [справа № 826/11164/16].

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2018 року у справі № 826/5661/16 за позовом Батрина Станіслава Віталійовича до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними дій Кабінету Міністрів України задоволено [рішення набуло чинності]. Визнано протиправними дії уряду із встановлення розміру прожиткового мінімуму в Україні на 2016 рік без проведення і врахування результатів науково-громадської експертизи сформованих набору продуктів харчування, набору продовольчих продуктів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму всупереч вимогам ст. 4 Закону України «Про прожитковий мінімум». При цьому, важливо підкреслити, що у своєму рішенні суд апеляційної інстанції встановив:

  • «Колегія суддів зазначає, що набори продуктів харчування, набори непродовольчих товарів та набори послуг для основних соціальних і демографічних груп населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2000 року № 656, втратили свою актуальність у 2005 році, оскільки ст. 3 Закону України «Про прожитковий мінімум» передбачала їх визначення не рідше одного разу на п'ять років»;
  • «Колегія суддів доходить висновку, що при встановленні відповідачем прожиткового мінімуму на 2016 рік та в подальшому при його затвердженні Верховною Радою України у Законі України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», Кабінетом Міністрів України не було проведено та враховано науково-громадську експертизу сформованих набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг, всупереч ст. 4 Закону України «Про прожитковий мінімум».

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.04.2018, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.07.2018, постановою Верховного Суду [№ К/9901/59198/18] у іншій справі № 826/3639/17 за позовом Батрина Станіслава Віталійовича до Кабінету Міністрів України, визнано незаконною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України № 780 від 11.10.2016 «Про затвердження наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення», на основі якої урядом розраховувався та встановлювався прожитковий мінімум.

" data-url="http://en.open-court.org/importants//18058/">

← All News